Hac Kesin Kayıtlarına İlişkin Önemli Hatırlatmalar

Türkiye’de Hac kuraları 28 Aralık akşamında resmen ilan edildi. Diyanet İşlerinin açıkladığı kura sonuçlarının ardından Hac yedek liste de belli oldu. hac.gov.tr üzerinden hacı adaylarımız sonuçlara ulaşabilirler.

HAC KURA SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN… 

Hac Kesin Kayıtlarıyla İlgili Önemli Hatırlatmalar

KESİN KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kesin kayıt hakkı kazanmış olan hacı adayları, 2 – 11 Ocak tarihleri arasında “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgesini  http://www.hac.gov.tr/ adresinden veya müftülüklerden alarak hac kayıtlarını yaptırabilecekler.

Kesin Kayıt Belgesini almak için sırasıyla;

  1. TC Kimlik numarası ile siteye giriş yapılır.
  2. Güvenlik aşamaları geçilir.
  3. Ön kayıt esnasında belirtilen cep telefonuna gelen şifre ile sisteme girilir.
  4. Diyanet veya Acenta seçimi yapıldıktan sonra onaylanır.
  5. Ekrana gelen kontenjan belgesi yazıcıdan çıktı alınır.

KURASIZ OLARAK HACCA GİDECEK HACI ADAYLARI

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2019 yılları arasında kayıt yaptırıp, hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşleri arasından başvuruda bulunanları kurasız olarak hacca götürecek.

TÜRKİYE’NİN HAC KONTENJANI KAÇ KİŞİ?

Şu an 80 bin olan hac kontenjanının 100 bine çıkarılması için Suudi Arabistan Hac Bakanı ile görüşmeler sürüyor, ancak şimdilik Türkiye’nin kontenjanı 80.000 hacı adayıyla sınırlı.

HAC YEDEK LİSTESİ OCAK AYINDA
Hac yapmaya hak kazanan 80 bin kişi arasında olmayan hacı adayları, kesin kayıt yaptırmayan hacı adaylarını bekleyecek ve 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar sonuçlarına göre kayıt yaptırmaya hak kazanabilecekler.