Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı iddası

TARİH: 21.10.2019 KONU: Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı iddası

Son günlerde başta sosyal medya olmak üzere ve birkaç basın-yayın organında “Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı” iddiası dolaşmaktadır. Maksatlı olarak gördüğümüz bu konuyla ilgili Hac Umre ve Seyahat Acentaları (HURSAD) olarak bir açıklama yapma gerekliliği doğmuştur. Öncelikle, 14 Ekim 2019 tarihinde, sosyal medya üzerinden “Suudi Arabistan’ın Türkiye’den hacı adaylarını 2020-2022 arası 3 yıllık süreçte kabul etmeyeceğine” dair asılsız bir iddia ortaya atılmıştır. Söz konusu iddiayı içeren paylaşım, özellikle Twitter hesabı üzerinden bir gün dolaşıma sokulduktan sonra 15 Ekim 2019’da yani bir gün sonra silinmiştir. Özellikle; üzülerek görmekteyiz ki söz konusu yalan iddiayı birkaç basın-yayın kuruluşu da bunu doğrulatmayarak, haber değeri görüp yayınlamıştır. Söz konusu yalan iddiayla ilgili HURSAD olarak açıklamamız şu şekildedir:

  • Suudi Arabistan’ın ülkemize 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı iddiası GERÇEK DIŞIDIR.
  • Türkiye’den 3 yıl boyunca hacı adayı kabul edilmeyeceği yönünde Suudi Arabistan yönetiminin yaptığı herhangi bir açıklama YOKTUR.
  • Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden de konu ile ilgili bir açıklama BULUNMAMAKTADIR.
  • Suudi Yönetiminin de resmî bir açıklaması mevcut DEĞİLDİR.

HURSAD olarak söz konusu bu ve benzeri iddialarla ilgili gerek Derneğimiz gerekse ilgili kurumların yapacağı açıklamalara önem verilmesi gerektiğini kamuoyuna duyurmayı zaruri buluyoruz.

 

Diyaeddin ŞAHİN | BAŞKAN
Hac Umre Seyahat Acentaları Derneği | HURSAD

HURSAD, Adres Bilgileri Akşemsettin Mh.
Ocaklı Sk. Adalet Apt. No: 9/4, FATİH İstanbul, Türkiye,
+90 212 525 33 33
diyaeddin.sahin@hursad.org – www.hursad.org